Rodzaje whisky – jakie są i czym się różnią?

Dzisiaj zagłębimy się nieco w jeden z popularniejszych alkoholi w Polsce i na całym świecie – Whisky. Dla jednych alkohol nr 1, dla innych znienawidzone perfumy. Jedni uwielbiają go z colą, inni gardzą pierwszymi, pijąc go „on rocks” lub „neat”. Dla wszystkich jednak, którzy whisky lubią się napić, przygotowaliśmy trochę informacji na temat jej rodzajów. Przydatny materiał aby zgłębić swoją wiedzę o whisky, lub w niektórych przypadkach „whiskey”…Whisky możemy kategoryzować na kilka sposobów. W tym artykule poruszamy 3 kategorie:

  • Wg. składników.
  • Wg. sposobu przyrządzania.
  • Wg. pochodzenia.

 

Składniki

Malt whisky

Malt whisky tworzona jest niemal w całości ze słodu jęczmiennego. Nie zawiera innych zbóż. Jęczmień jest słodowany, suszony a następnie mielony. Następnie powstaje zacier i podczas procesu fermentacji powstaje podstawa whisky, o mocy ok 14%. Następnie whisky jest destylowana i beczkowana, ale szerzej o sposobie przyrządzenia później.

Grain whisky

Grain whisky różni się od malt whisky ziarnami z których jest tworzona – zasadą jest że nie jest robiona ze słodu jęczmiennego. Najczęstsze składniki, z których jest produktowana to kukurydza, przenica i żyto.

 

Sposób przyrządzenia

Single malt whisky

Single malt whisky odnosi się do ilości słodów użytych do produkcji. Single malt whisky powstaje w obrębie jednej destylarni, i może być beczkowana w wielu beczkach, single odnosi się więc tylko do ilości słodów.

Przykłady Whisky single malt: Auchentoshan, Amrut

Blended malt whisky

Blended malt whisky to określenie na whisky tworzoną z single malt pochodzących z różnych destylarni.

Przykłady blended malt whisky: Chivas Regal, Schackleton’s

Single Cask whisky

To whiskey przechowywana w jednej beczce, przelewana jest bezpośrednio z beczki do butelki bądź jeszcze rozcieńczana z wodą. Butelki whisky single cask posiadają zazwyczaj szczegółowe informacje o beczce, jej numerze, ilości butelek z danej beczki.

Popularne single cask whisky: Benriach, Old Malt Cask

Blended whisky

Blended whisky to jak sama nazwa wskazuje mieszanka wielu różnych słodów (jeczmiennych i innych zbóż). Popularnym przykładem tego rodzaju whisky jest Johnny Walker, czy Jameson.

Bourbon

Bourbon to amerykańska whiskey (więcej niżej) tworzona z min. 51% kukurydzy.

Popularne bourbony: Jim Beam, Jack Daniels, Wild Turkey.

Kraj pochodzenia

Whisky możemy także podzielić ze względu na pochodzenie trunku. Najpopularniejsze kraje, w których produkuje się whiskey, i które najczęściej dostrzeżemy na półkach polskich sklepów to irlandzka, szkocka oraz amerykańska. Choć nie sposób wspomnieć tutaj także o polskiej whiskey (np. Starka). W tym momencie warto się odnieść także do różnicy w zapisie i wymowie słów whisky oraz whiskey. Nazwa whisky odnosi się do europejskich wersji alkoholu, irlandzkiej, szkockiej, natomiast amerykańska jest whiskey.

Irlandzka whisky

Irlandzka whisky ma swoich fanów na całym świecie. Większość irlandzkiej whisky jest destylowana 3-krotnie, często odmiany irlandzkie charakteryzują się łagodniejszym smakiem. Dojrzewają w beczkach min. 3 lata.

Najpopularniejsze irlandzkie whisky: Tullamore Dew, Bushmills, Jameson.

Szkocka whisky

Szkocka whisky uznawana jest za najlepszą na świecie, a wśród szkockich znajdziemy wiele najpopularniejszych marek, które próbował niemal każdy. W większości przypadków szkocka whisky destylowana jest dwukrotnie, a szczepy dojrzewają w beczkach minimum 3 lata.

Najpopularniejsze szkockie whisky: Glenfiddich, Johnny Walker, Ballantines, Chivas, Grant’s, Old Smuggler, J&B, Talisker.

Amerykańska whiskey

Amerykańska whiskey produkowana jest najczęściej z żyta lub kukurydzy. Istnieją 3 popularne odmiany, rye składająca się w większości z żyta, corn, składająca się głównie (ponad 80%) z kaszy kukurydzianej, oraz najpopularniejszy bourbon, składający się w większości z kukurydzy. To właśnie bourbony są najbardziej rozpoznawalnym towarem produkowanym przez amerykańskie destylarnie.

Najpopularniejsze amerykańskie whisky: Jack Daniels, Jim Beam, Wild Turkey.