Jaki shaker wybrać do drinków?

Podstawowym przyrządem, którego będziemy potrzebować do tworzenia drinków są shakery. W tym artykule skupimy się jaki shaker wybrać – tradycyjny, 3-częściowy metalowy czy tzn. „bostoński”, składający się z kubka szklanego i metalowego? Poruszymy też ideę obu shakerów i do których drinków który wybrać.

Do czego używamy?

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z drinkami i koktajlami zapewne zapytają do czego używamy, i czemu nie możemy wymieszać drinka w szklance?

Owszem, w niektórych przypadkach – jak najbardziej – możemy drink wymieszać słomką w szklance. Natomiast shaker przyda nam się w przypadkach, gdy drink wymaga szybkiego schłodzenia, bez zbytniego rozwodnienia drinka, a także gdy potrzebujemy składniki do drinka dobrze wstrząsnąć bądź wymieszać. Ważne jest, że nie wszystkie składniki drinków szybko i łatwo się ze sobą łączą – aby dobrze połączyć wszystkie składniki – a co za tym idzie – uzyskać idalny smak drinka musimy przyłożyć do tego trochę siły.

Już po paru użyciach shakera zrozumiecie jak skutecznie chłodzi się drink mieszany z kostkami lodu, oraz dostrzeżecie różnicę w smaku drinka przygotowanego z użyciem shakera.

 

Rodzaje shakerów

Najczęściej stosowane rodzaje shakerów to:

Shaker tradycyjny – najczęściej używany, składający się z 3 elementów: kubka, głowicy z sitkiem i przykrywki. Zrobiony jest ze stali nierdzewnej i przydaje się przy przygotowywaniu większości drinków.

Shaker bostoński – składa się z dwóch części – szklanego oraz metalowego kubka. Używamy go poprzez zbicie dwóch kubków i mieszanie. Ze względu na brak sitka, przesączamy drinka poprzez delikatne uchylenie dwóch kubków.

Shaker francuski – podobny do tradycyjnego, natomiast nie posiada sitka. najrzadziej stosowany.

 

Jaki wybrać?

Przy wyborze shakera radzimy skupić się na dwóch najpopularniejszych – tradycyjnym i bostońskim. Różnice, na które warto zwrócić uwagę to:

Shaker bostoński zwykle ma większą pojemność niż shaker tradycyjny.

Zmrożenie szklanki w shakerze bostońskim pozwoli na lepsze zmrożenie drinka.

Mieszając drinka w shakerze tradycyjnym, ciepło naszych rąk delikatnie zwiększy temperaturę drinka.

Shaker tradycyjny jest nieco prostszy w użyciu, szczególnie dla początkujących.

Mieszanie drinków w bostońskim jest bardziej efektowne.

 

Shaker tradycyjny jest nieco tańszy niż shaker bostoński.