Nalewka wiśniowa to najpopularniejsza z nalewek robionych w domowych warunkach. Aby przygotować idealną nalewkę z wiśni warto przeczytać kilka przepisów i dokonać kilku prób, aby znaleźć idealny dla siebie smak. Poniżej znajdziesz przepis na „wiśniówkę”, który my osobiście uznajemy za sprawdzony i dobry. Najpierw jednak parę słów wstępu o doborze owoców i właściwościach leczniczych nalewki.
Jakie wiśnie wybrać i kiedy kupować?
Do nalewki najlepiej dobrać wiśnie dojrzałe (tylko nie przejrzałe) i o mocnej, ciemno-czerwonej barwie. Unikajmy robienia nalewki z lekko dojrzałych wiśni. Najlepiej kupować je od lokalnych rolników na przełomie czerwca i lipca (zbiory wiśni rozpoczynają się w czerwcu bądź późnym majem w zależności od pogody).
Właściwości lecznicze nalewki wiśniowej
Wiśnie wspomagają układ krążenia, z pewnością jest to pozycja warta uwagi dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, żylaki.
Nalewka wiśniowa to także pomoc dla układu pokarmowego, ułatwiają trawienie oraz oczyszczają organizm z toksyn. Są także skutecznym środkiem obniżającym ryzyko raka oraz obniżającym gorączkę.
Ponadto wiśnie zawierają wiele cennych witamin i minerałów, takich jak potas, magnez czy żelazo.